Preskočiť na obsah Preskočiť na ľavý panel Preskočiť na pravý panel Preskočiť na pätičku

Zvonica z Janoviec

Zvonica z Janoviec má vyše tristo rokov. V roku 1969 bola rozobraná a prenesená do Múzea ľudovej architektúry – Skanzenu v Bardejovských Kúpeľoch, kde sa radí medzi najstaršie objekty. Svojho času patrila medzi charakteristické účelové stavby, ktoré slúžili na ochranu a plnili v obci významnú oznamovaciu funkciu. Boli v nej dva zvony, jeden z nich je dnes vo veži súčasného kostola. Druhý bol predaný do Kľušovskej Zábavy a je umiestnený vo veži tamojšieho kostolíka.

Na mieste, kde stála pôvodná zvonica, dnes stojí jej menšia maketa. „Vyhotovil ju náš zručný obecný rezbár Daniel Baláž k 735. výročiu obce, ktoré sa konali v roku 1996,” dodáva Ľubomír Kundrát. Rezbár Daniel Baláž sa svojej záľube stále venuje a v súčasnosti sa so svojimi dielami zúčastňuje rôznych výstav. Okrem zvonice sa v obci zachovala aj kaplnka, ktorá bola postavená pred rokom 1900.

„Nachádza sa na starom cintoríne. Zaujímavosťou je, že v krypte kaplnky sa nachádzajú dve pozinkované a zacínované truhly. Na zachovanej truhle je maďarský nápis ,,Szeretett nagynénenknek”, čo je v preklade ,,Milovanej tetuške”. Druhá truhla je úplne rozpadnutá, predpokladá sa, že je tam pochovaný manželský pár, ale nikto nevie prečo práve tu a akú majú spojitosť s našou obcou,” vysvetlil starosta obce a dodal: ,,Hrobka pod kaplnkou bola počas druhej svetovej vojny využívaná aj na ukrývanie šatstva občanov obce pred vojskom.”

Kontakt